Přehled pravidel 2007
|Výňatek z pravidel
Šampionát
F1Sports.cz KART RACE
Šampionát F1Sports.cz KART RACE je motokárový šampionát organizovaný internetovým serverem F1Sports.cz KART RACE.
Zodpovědná osoba (dále jen organizátor):
Richard Kába
Email: richard.kaba@f1sports.cz
Tel.: +420 777 614 272
Základní ustanovení
Závody se konají v motokárových půjčovnách. Kalendář, tedy místa závodů, datum konání a cenu stanovuje organizátor. Cena bez předchozího schválení všemi týmy nesmí překročit Kč 3000,- za tým za jeden závod.
K závodům používáme motokáry, které poskytují jednotlivé půjčovny. Není možné použít vlastní motokáru. Na zapůjčených motokárách je pak zakázáno provádět jakékoli úpravy.
Na všech závodech jsou všichni jezdci, jakož i případní další členové týmu, či diváci povinni dodržovat pravidla a pokyny provozovatele okruhu. Každý jezdec je povinen používat přilbu, ať už vlastní nebo zapůjčenou na okruhu a to nejlépe integrálního typu. U zapůjčené přilby je na většině okruhů povinné (i vřele doporučené) použít z hygienických důvodů kuklu. Nestanoví-li provozovatel okruhu jinak, je nutné použít vhodný oděv (který zakrývá celé tělo) a plnou obuv s pevnou podrážkou. Nepovině doporučuje organizátor použít kombinézu a rukavice.
Týmy
Tým šampionátu F1Sports.cz KART RACE je složen ze tří jezdců a maximálně 2 náhradníků. Jména jezdců musí být známa při registraci týmu, náhradníky je možné nominovat během sezony.
Má-li tým nevyhnutelnou potřebu nominovat další jezdce, musí být tato nominace jednomyslně schválena ostatními týmy (v téže lize). Tým je povinen o této změně předem informovat organizátora, který s touto změnou seznámí ostatní týmy, které o této změně hlasují.
Tým je povinen při registraci složit kauci ve výši Kč 3000,-. Dále je tým povinen poskytnout organizátorovi neprodleně pravdivé a úplné informace o týmu a jezdcích, dle registračního formuláře. V případě změny některých údajů, je tým povinen tyto změny neprodleně oznámit organizátorovi.
Kauce bude při splnění všech podmínek použita k úhradě posledního (posledních) závodů šampionátu. Mezi podmínky patří zejména:
Tým je povinen zúčastnit se všech závodů šampionátu
Dostavit se ke každému závodu v počtu min. tří nominovaných jezdců a včas
Dodat nejpozději do šesti dnů od konání závodu tiskovou zprávu, Tým který ji dodá později obdrží důtku a je mu poskytnut náhradní termín 2 pracovní dny. Pokud tiskovou zprávu nedodá ani poté, případně obdrží-li během sezony třetí důtku, propadá kauce ve prospěch šampionátu (obou lig). Tým je také povinenen dodat tiskovou zprávu před sezonou a po sezoně.
Dodržovat sportovní pravidla šampionátu
(při závažném, nebo opakujícím se prohřešku může být tým vyloučen ze šampionátu bez náhrady kauce)
Ligy
Vzhledem k počtu registrovaných týmů, bude šampionát v roce 2007 rozdělen na Ligu A a Ligu B. Obě ligy bude tvořit 8 týmů a v každé z lig se budou výsledky počítat zvlášť – technicky půjde o dva samostatné šampionáty, veškerý další popis formátů závodu apod. bude veden v každé lize zvlášť.
Závod Ligy A se bude konat zpravidla v dopoledních hodinách, závod Ligy B zpravidla odpoledne.
Před příští sezonou postoupí první 2 týmy z Ligy B do Ligy A, a naopak poslední 2 týmy z ligy A sestoupí do Ligy B. Pokud některé týmy závodící v letošní sezoně v Lize A nenastoupí do příští sezony, postoupí z Ligy B větší počet týmů, dle dosaženého pořadí. Nové týmy se pak automaticky registrují do Ligy B, maximální počet týmů pro sezonu 2008 bude 18 (2x 9 týmů).
Jezdci ani náhradníci z ligy B nesmí být nominováni do týmů ligy A a naopak jezdci ani náhradníci ligy A nesmí být nominováni do týmů ligy B.
Závod
Každý jednotlivý závod, bez ohledu na jeho formát je pro registrované týmy bodován systémem známým z minulých ročníku a z F1 – tedy:
1. místo – 10 bodů
2. místo – 8 bodů
3. místo – 6 bodů
4. místo – 5 bodů
5. místo – 4 body
6. místo – 3 body
7. místo – 2 body
8. místo – 1 bod
Body se počítají výhradně týmům.
Při formátech závodu, které toto umožňují (Challenge a spravedlivé sprinty) bude veden i pohár jezdců. Hlavní význam a dosažené výsledky, stejně jako oceňování přísluší pouze týmům.
Sezona se bude skládat z následujících formátů, které budou použity s ohledem na počet týmů, možnosti okruhů a maximální variabilnost sezony.
1. Challenge
2. Vytrvalostní závod
3. Spravedlivé Sprinty
1. Challenge
Challenge je vlastně ve své podstatě individuální závod, složený z kvalifikace a poté závodů finálových skupin, dle výsledků obou kol kvalifikace.
Kvalifikace: Kvalifikace je dvoukolová (nejčastěji 2x 10 min) a probíhá následovně. Motokáry jsou rozděleny do dvou skupin, dle čísel první tři a druhé tři. Každé kvalifikační jízdy se dle předem zveřejněného schématu zúčastní dva kompletní týmy, postupně všechny. Do druhé části si pak motokáry prohodí. Tím je zajištěno, že každý tým zakusí v obou kvalifikačních jízdách všech šest motokár a všechny týmy tak budou mít v kvalifikacích rovné podmínky. Právem týmů je zvolit, který jezdec usedne do které ze tří motokár, toto je povinen ve stanovené době před závodem oznámit organizátorovi. Do kvalifikace jsou týmy seřazeny pomocí losování, pomocí softwaru ke zpracování závodu. Tímto jsou dány dvojice týmu, které tvoří kvalifikační skupinu a to zvlášť pro první i druhé kolo kvalifikace.
Kvalifikační session začíná výjezdem z depa a v depu končí. Jezdcům se doporučuje na trati si navzájem nepřekážet, účelem je zajet co možná nejrychlejší kolo. Z kvalifikačních časů prvního kola je určeno pořadí do prvního závodu a z kvalifikačních časů druhého kola je určeno pořadí do druhého závodu.
Poté se jedou dvě kola závodu rozdělená do jednotlivých finálí: První až šestý jezdec z kvalifikace se utkají o 1. – 6. místo, sedmý až dvanáctý o 7. – 12. místo, atd … (V případě, že má okruh k dispozici více motokár, je možné navýšit počet jezdců v jednotlivých finálích). Délka finále je určena organizátorem závodu, dle finanční náročnosti daného okruhu.
V každém ze dvou závodů určuje pořadí na startu výsledek kvalifikace. Co se týče motokár, jsou do obou závodů náhodně losovány, pomocí softwaru na zpracování závodu.
V obou kolech závodu jsou jezdci přiřazeny body způsobem – poslední 1 bod, předposlední 2 body … atd.
Poté se sečtou dosažené body jezdců v rámci jednotlivých týmů a určí se výsledné pořadí týmů. Při shodě bodů se počítá nejlepší dosažený výsledek, při případné shodě nejlepšího dosaženého výsledku rozhoduje agregovaný čas dosažený v kvalifikaci. Tyto body, které jezdec získá se počítají do poháru jezdců. V případě, že je možné ve všech závodech určit nejrychlejší kolo závodu, získává navíc jezdec, který dosáhl nejrychlejšího kola dne 1 bod navíc do poháru jezdců.
2. Vytrvalostní závod
Vytrvalostní závod(y) je možné organizovat na okruzích, které mají dostatečný počet (alespoň tolik jako týmů) co možná výkonově vyrovnaných motokár.
Závod se může skládat z jednoho či více závodů, kterého se musí zúčastnit všichni jezdci týmu. Podle délky závodu(ů) je definován minimální počet střídání. Povinnost je nasadit do závodu všechny jezdce týmu, není stanovena minimální nebo maximální délka jednotlivých stintů.
Bližší informace o tomto formátu budou zveřejněny před takovým závodem (obvykle Cheb).
Tento formát neumožňuje počítat body do šampionátu jezdců.
3. Spravedlivé Sprinty
Tento formát je bez kvalifikace. Spočívá v tom, že se přesně tolik závodů, kolik je motokár. Všechny týmy tedy vystřídají postupně všechny motokáry a všechny startovní pozice na roštu.
Tedy rošt do prvního závodu se sestaví podle aktuálního pořadí týmů v šampionátu. Káry budou stát na startu vždy podle svého pořadí. Do druhého závodu bude stát první tým šampionátu na roštu o pozici a motokáru dále atd atd …
Umožňuje-li to okruh, střídají se směry, ve kterých se závodí.
Každý závod se boduje stejně 10-8-6-5-4-3-2-1 …. po odjetí všech se sečtou body – jak jezdcům, tak týmům a určí se pořadí.
Při stejném počtu bodů se počítá lepši umístění, pokud ani to nepomůže, nejrychlejší kolo v závodě.
Za nejrychlejší kolo (v každém směru) bude přidělen 1 bod do poháru jezdců.
Varianta 8 týmů: Týmy jsou povinny nasadit všechny tři jezdce dvakrát a vybraného jezdce dvakrát. Týmy mají možnost strategie, co se týče přiřazení motokáry danému jezdci.
Sportovní pravidla
Zakázáno je úmyslné narážení do soupeřů, či jinak nebezpečné chování na trati. Závody budou probíhat stylem fair play. Jedno z důležitých pravidel zní, že pokud jezdec při předjíždění dostane přední kola svého vozu, před zadní kola soupeře, tento jej nesmí zavřít, musí mu nechat dostatek místa, aby nedošlo ke kolizi. Zároveň jezdec o kolo zpět je povinen uvolnit ideální stopu a umožnit jezdci, který předjíždí o kolo před hladké předjetí.
Dojde-li k předjetí proti pravidlům (např. při nedobrzdění jezdec omylem roztočí svého soupeře před sebou, narazí do něj, nenechá dost místa při předjíždění apod. … a tím se dostane před něj), je povinen postiženého pustit před sebe. Neučiní-li tak, vystavuje se riziku penalizace od traťových komisařů.
Jezdec vjíždějící do depa je povinen zvednout pravou ruku, aby tak na tuto skutečnost upozornil jezdce za sebou.
Jezdec vyjíždějící z depa je povinen dát přednost jezdcům na trati, které nesmí ohrozit.
Jezdec je povinen pečlivě sledovat signalizaci vlajkami traťových komisařů.
Jezdec je povinen nastoupit do závodu ve způsobilém stavu. (Jedno pivo nevadí, ale pokud – jak už se stalo – se na trati objeví zpitá slepá překážka – bude bez milosti vyloučena ze závodu.)
Komise traťových maršálů
Před každým závodem je ustavena komise traťových maršálů, přičemž pro Ligu A deleguje organizátor 2 týmy z Ligy B a naopak. Tyto týmu jsou poviny delegovat tři své členy (je možné delegovat i náhradníka, manažera, či jakéhokoli jiného i nezávodícího člena týmu, který je však přísně seznámen s pravidly šampionátu, průběhem závodu a povinostmi traťového maršála.) kteří utvoří spolu s ostatními komisi traťových maršálů. (Dále jen KOMISAŘI).
Organizátor obvykle deleguje do komise týmy tak, aby se během sezony co nejspravedlivěji vystřídali, nicméně ve výjimečných situacích možnost složení přizpůsobit situaci. (Např. pro první závod budou delegovány týmy, které již v šampionátu působily loni, nikoli nováčci apod.)
Komisaři jsou povinni společně sledovat dění na trati, zajistit signalizaci vlajkami a společně dbát na dodržování regulí.
Komisaři jsou povinni také hlídat a zajistit pořadí daného závodu při eventuelní chybě či nespolehlivosti časomíry a jsou tedy zodpovědní za výsledky závodu, které v takových případech předají ke zpracování organizátorovi, či organizátorem pověřené osobě. Zástupce komisaře je také povinen podílet se s organizátorem na zadání a zpracovánání všech údajů, z kvalifikace i ze závodů.
V případě přestupku proti řádům, je komise jediná instituce, která rozhoduje o trestech a penalizacích. Komise je povinna každou vzniklou situaci rychle vyřešit, veškeré tresty je povinna uplatnit v rámci penalizaci v závodě. A to dle uvážení, s přihlédnutím k následujícího modelu.
1. úroveň: Stop & Go 10 vteřin
zejména za: předčasný start, nereagování na signalizaci modrou vlajkou, opakované narážení do soupeřů.
2. úroveň: Stop & Go 20 vteřin
zejména za: třetí prohřešek úrovně 1 v jednom závodě, předjetí nedovoleným způsobem a nepuštění soupeře zpět, blokování soupeře zavřením v zatáčce, či naražením na ochranou bariéru, způsobení kolize nedáním přednosti při výjezdu z depa, či kolize jiným způsobem jednoznačně zaviněného jezdcem.
3. úroveň: vyloučení z aktuálního závodu
za opakovaný prohřešek úrovně 2 v jednom závodě, za neuposlechnutí černé vlajky do 2 kol, za neuposlechnutí červené vlajky, za způsobení kolize při signalizaci žlutou nebo červenou vlajkou, za porušení pravidel vedoucí k ohrožení bezpečnosti ostatních jezdců, za jinak výjimečně hrubé porušení pravidel.
Veškeré posouzení situací na trati, či jiné nesrovnalosti řeší týmy výhradně po dobu závodu, neprodleně po vzniku sporné situace s komisaři. Organizátor nemá právo svévolně ovlivňovat ani měnit rozhodnutí komisařů (s výjimkou kdy sám zastává roli komisaře).
Význam vlajek
Modrá vlajka signalizuje, že jezdec je předjížděn o kolo a musí uvolnit stopu rychlejšímu jezdci.
Žlutá vlajka: signalizuje, nebezpečí na trati, havárie, či podobně. Jezdec je povinen zpomalit, aby se vyhnul kolizi. V místě od žlutých vlajek po nebezpečné místo je zakázano předjíždět.
Červená vlajka: signalizuje okamžité ukončení závodu z bezpečnostních důvodů. Jezdec je povinen okamžitě zpomalit, či zastavit a poté obezřetně dojet do depa.
Černá vlajka + číslo motokáry: signalizuje trest nebo vyloučení ze závodu. Jezdec je povinen do dvou kol zajet do depa a vyčkat verdiktu komisaře závodu.
Šachovnicová vlajka (případně světelná signalize okruhu): signalizuje konec závodu, jezdec sníží rychlost dokončí kolo a zajede do depa.
Vznesení protestu:
Všechny týmy jsou povinny sledovat vývěsní tabuli se všemi zveřeněnými výsledky a v případě nesrovnalosti neprodleně podat protest komisařům. Komisaři ve spolupráci s organizátorem jsou povinni rozhodnout o oprávněnosti a v případě pochybení situaci napravit.
Veškeré protesty ohledně kvalifikace musí být podány před začátkem závodu. Po startu závodu již není možné uplatnit protest vztahující se ke kvalifikaci.
Dojde-li ke zjištění chyby ve výsledku závodu až po ukončení závodního dne (po vyhlášení vítězů), má každý tým lhůtu dvou dní (neděle, pondělí) k podání protestu, tentokráte k organizátorovi. Tento zajistí komunikaci problému s traťovými komisaři a přijaté řešení oznámí do týdne od podání protestu.